nni

© psiinstitute.org 2017-2019 Práva na procesy a design vyhrazeny.

© Born in psiinstitute.org


PSII Inkubační Institut živnostenských, manufakturních, multimediálních a infokomunikačních projektů a start-upů, z.ú.
Kaštanová 1055/14 Olomouc
IČ: 06803636


Utilization of nettle in agroindustrial complex:
The nettle genus finds several uses in the industry. Such as a multi-year culture for processing in the feed, biomass, textile, food, kitchen, pharmacy and cosmetics industries. The informal hub, established in the Czech Republic connects and publishes information on its channels in several languages for the general and professional public.

Find the hub Nettle Net International here.
Find multilanguage collection of articles, videos, books, links, facts etc. here.


Vítejte na informační stránce hubu Nettle Net International.
Kopřiva, sdílený nástroj odvětvové integrace. Neváhejte se připojit.


Zajímá vás kopřiva? Chcete kopřivu pěstovat? Chcete z kopřivy vyrábět?
Jste to právě vy, pro koho máme nové kopřivové aplikační technologie.
V mnohých z nich jsme první ve světovém měřítku, jde např. o její komplexní začlenění do agrobyznysu, o kopřivové potravinářské aroma, o 5 typů kopřivové fermentace, o 8 typů kopřivové extrakce a o další.

Sledujte skupinu Kopřiva NNI


CO DĚLÁME?
K práci hubu NNI patří propojování všech kopřivových informací na jednom místě, zpracovat tuto rozsahem neobvyklou hromadu informací a rozporcovat tak, abychom s pomocí moderních technologií mohli nalézt a předložit efektivní řešení jakéhokoliv problému spojeného s pěstováním nebo zpracováním kopřiv zákazníkům (intenzivní zemědělský podnik, ekologický farmář, průmyslový podnik, živnostník) nebo koncovým uživatelům. Řešení takové, aby nemuseli v případě jejich zájmu o kopřivu putovat cestou strastí bez slastí zbytečně znovu.

NNI HUB PROPOJUJE
- základní výzkum a vývoj na úrovních od celé rostliny přes její pletiva, buňky až k úrovni chemizmu proteosyntetických a obecných metabolických drah,
- práci na úrovních praktických technologických a zpracovatelských aplikací ve všech sférách národních hospodářství,
- konkrétní lidi, konkrétní ekonomicko-hospodářské subjekty.

SDÍLENÍ
Tato práce hubu NNI může být inspirací k nesobecké spolupráci vědy a businessu v oblastech transferů nových technologií. Ikdyž se v našem případě nejedná ani o nový druh výpočetní techniky, ani o novou generaci robotické automatizace, ani o revoluční objev ve využití elektromagnetických vln, přesto vagóny s konceptem hubu NNI jistě patří k zařazení do soupravy vlaku sdílené ekonomiky. Opisovat nikdo nemusí, vypětí z oslavného konkurenčního boje vede často ke zdravotním problémům. S kopřivou jsme fifty-fifty a fit.

TLACHY A KLEVETY
Nejčastěji slýcháváme, že kopřiva roste všude a je tedy každému k dispozici. Přestože je tento fakt dobrým námětem k rozsáhlé diskusi, tak příroda zřejmě chtěla, aby kopřiva opravdu byla dostupná každému. Nechť tedy opravdu každému dostupná skutečně je, rovnovážně s přírodou, lidským umem, třeba i s často zavrhovaným "konzumem", s územními celky i libovolnými ekonomickými uskupeními. Věříme si příliš? Sledujte nás, krůček za krůčkem se s kopřivou v hubu NNI seznámíte a budete-li chtít, stanete se i jejími přáteli. Zjistíte, že jsme ani trošilinku nepřeháněli.

PARTNERSHIP
Kopřiva nenápadně zasahuje do velmi široké sféry lidského působení již od pradávna. Účelem hubu NNI je vyjednat s kopřivou takové podmínky, aby začala do té velmi široké sféry lidského působení zasahovat nápadně. Rámcovou smlouvu s ní již uzavřenou máme, řízený vtah mezi vstupy a výstupy rovněž a věříme, že smlouva i vztah mají být a jsou korektní, vyrovnané, nic je nezlomí a zadávají na přátelství, které může trvat po generace.

VIZE
Věřte, i naše troufalost má svou mez. Lidskou kulturu ve sluneční soustavě Slunce. Přesto jako jednu z prvních vyšších rostlin na Mars můžeme určitě směle nominovat členku rodu Urtica. S hlavou vzhůru, bez cetek a arogance, se zdravým sebevědomím tvrdíme, že hub NNI je v práci s kopřivou nejpokročilejší, nejpokrokovější a nejkomplexnější.

WORLDWIDE
Z aplikačního portfólia, které sdružujeme a o kterém se ví od Nuevo Leon po Soul u nás naleznete v různě velké míře zastoupené kopřivové: biomasu, hnojivo, krmivo, tkaninu, olejninu, obilninu, zeleninu, potravinu, doplněk stravy, probiotikum, kosmetiku i léčivku.

TASTE OF
O každé z těchto aplikačních oblastí se můžeme rozpovídat na dlouho. O tom, jak je kopřivová biomasa regenerační, autoregulační a stimulační s ohledem k lokálním ekologickým nikám, jak zajímavého krmiva lze dosáhnout s trochou Mičurinského kouzlení, kterak ještě zajímavější může být kopřivový oděv "Vin + Omi" z kopřiv zahrady prince Charlese (úsměv), jak blahodárná může být klasická i nutritivní kosmetika vyrobená z vybraných částí těla kopřivy, do jakých základních pokrmů a k jakým všem kuchyňským úpravám se dá kopřiva použít i o mnohých dobrodružstvích s tím spojených. Rozpovídáme se. Pojďme si důvěřovat. Stačí nás sledovat.

KOPŘIVA JAKO POTRAVINA
Mezi kopřivovými food výrobky naleznete takové produkty, za které se nemusí stydět ani klasické velké potravinářské podniky nebo potravinový retail. Jsou jimi produkty konvenční i ekologické. Superfood, kuchyňské suroviny a polotovary, výrobky pro přímou spotřebu původem z ekologicky čistých lokalit, samozřejmě glutein-free i bezlaktátové výrobky, vegetariánské a veganské potraviny. Typické produkty pekařů, cukrářů, likérníků, pivovarníků, mlékařů, sýrařů, řezníků, uzenářů. Nejen tyto jmenovité produkty mohou v technologicky správně zpracované a připravené kopřivě nalézt vynikající základ nebo ingredienci. Kopřivové suroviny, polotovary i hotové výrobky naleznete balené do recyklovatelných nebo rozložitelných obalů, v ochranné atmosféře, vakuované, čerstvé a chlazené i mražené.

KOPŘIVA JAKO LÉČIVKA
Účinky kopřivy působí zejména na ledviny (čištění krve a organizmu), slinivku (regulace krevních cukrů) a slezinu (obnova krve a krvetvorba). To je v podstatě velmi dostatečné, nakolik s tím je spojená celá řada návazných metabolických procesů. Kromě podpory činnosti slinivky a její vnitřní sekrece hormonů regulujících zpracování cukrů v organizmu působí kopřiva blahodárně na krev. Krev se může čistit, obohacovat a poctivě obnovovat a lépe plní svou funkci distribuce živin a dalších potřebných látek do buněk celého těla. A zdravá buňka = zdravé tělo. Zdravé tělo = zdravý duch. I naopak pochopitelně (úsměv).

KOPŘIVA JAKO NUTRIENT
Vzhledem k faktu, že v klasických produktech intenzivního zemědělství hladiny funkčních obsahových látek již několikátou dekádu po sobě klesají, může se správně zpracovaná nebo upravená kopřiva stát jedním z nosných potravinových surovin, suplementů nebo aditiv v průmyslovém měřítku. Zřejmě ne za jeden kalendářní rok. Jsme tu pro vás.

HELP LINE
Pro jakýkoliv typ požadované zemědělsko-průmyslové aplikace, pro dotazy k založení, rozšiřování, poskytnutí servisu k udržování kopřivových porostů nebo pro další konkrétní dotazy nás neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese pavel.hala@psiinstitute.org nebo na telefonním čísle +420608276259.

FAQ
Na závěr uvádíme referenční obsahové látky kopřivy dvoudomé:


vápník (Ca)
draslík (K)
hořčík (Mg)
železo (Fe)
sodík (Na)

vitamin A
vitamin B6 pyridoxin
vitamin C

fosfor

křemík
mangan
měď
zinek

chlorofyl
B2 riboflavin
B3 niacin
K
B9 kyselinu listovou
B5 kyselina pantothenovou
provitamin A betakaroten
karotenoidy

acetylcholin
mastné kyseliny
organické kyseliny
terpeny
fenylpropanové sloučeniny
lignany
flavonoidy
třísloviny
kumariny
ceramidy
steroly
lektiny
glukokininy

Encyklopedická kopřiva:

HUB Nettle Net International
CZ WIKIPEDIA "kopřiva"
EN WIKIPEDIA "kopřiva"
ES WIKIPEDIA "kopřiva"
DE WIKIPEDIA "kopřiva"
RU WIKIPEDIA "kopřiva"
FR WIKIPEDIA "kopřiva"
IT WIKIPEDIA "kopřiva"
PT WIKIPEDIA "kopřiva"
ZH WIKIPEDIA "kopřiva"
JA WIKIPEDIA "kopřiva"
PL WIKIPEDIA "kopřiva"


1
2
3
4
5
6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

© psiinstitute.org 2017-2019 Práva na procesy a design vyhrazeny.

© Born in psiinstitute.org